OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
Školské prázdniny 2008/2009
16.02.2009 - 20.02.2009 - Jarné prázdniny - Na západnom Slovensku
23.02.2009 - 27.02.2009 - Jarné prázdniny - Na východnom Slovensku
02.03.2009 - 06.03.2009 - Jarné prázdniny - Na strednom Slovensku
09.04.2009 - 14.04.2009 - Veľkonočné prázdniny - Na celom Slovensku
01.07.2009 - 31.08.2009 - Letné prázdniny - Na celom Slovensku
Nové trendy v používaní ťahákov
 
        Bože, koľko sa máme toho na zajtra učiť! Veď by som sa z toho zbláznil(a)! – no takto to asi vyzerá u veľa z nás po tom, ako konečne prídeme zo školy domov, hodíme niekam čo najďalej tašku v snahe aspoň nachvíľu sa odpútať od školy a ona tá škola sa hlási aj doma! No nezbláznil by človek z toho? Nezanadával by si? (tí neslušnejší si zanadávajú možno aj trocha inak...) No a mnohí sa na celú tú aktovku, aj učenie úplne vykašlú, a o tašku sa zaujímajú v tých lepších prípadoch až keď si večer vymieňajú knihy. A učenie? Ani nápad. No zamyslite sa nad sebou! Nie ste to náhodou aj vy? A ty?
        Nie si naučený, píšte z x- predmetov, si mimo, čo už. Ide to dolu vodou. Ale väčšina ľudí, aj keď sa nenaučí, päťku nedostane. Človek je totiž vynaliezavý tvor a vynašiel ťahák. A rôzne ďalšie spôsoby, ako jednoducho obísť zaužívané postupy pri písaní písomiek. Niektoré z nich nájdete v tomto článočku.
Prvou možnosťou je klasický ťahák. Niečo drobným písmom napísané na útržku papiera. Keďže mnoho podvádzajúcich sú technické typy, používajú k výrobe ťahákov počítač a ťahák si jednoducho vytlačia, to je tiež perefektný spôsob, je to prehľadné, ale nie každý má tlačiareň alebo čas na vypracovávanie takýchto učebných pomôcok. A keď už, tak si ho jednoducho napíšu tradične, rukou. Možnosti výroby sú rozličné, problém však ostáva s jeho použitím. Kam ho schovať? Ako s ním pracovať tak, aby ho číhajúca vyučujúca nezbadala? Tradičné rukávy sú už zastaralé.
 
Nové trendy sú takéto:
 
        Ťahák si obkrútime, alebo oblepíme okolo pera (mal by tam držať - niečím ho tam prilepíme), ruka chráni ťahák perfektne a nedbalé otáčanie pera pri písaní písomky príliš vyučujúce neruší. Ťahák nedávame okolo pera po dĺžke, ale po výške, aby sa nám na pero vošiel aj väčší ťahák, nesmie byť v tomto prípade však príliš vysoký. A nie až natoľko veľký, aby sa nezmestil pod ruku.
Podobne ako v predchádzajúcom prípade ide o tom kam ťahák schovať. Rozmýšľajme. Väčšinou vyučujúci nedovolia mať na lavici toho cez písanie testu veľa. Ale čo takto papierové vreckovky? To by im nemalo prekážať. Stačí si zohnať také, ktoré majú dostatočne priesvitný obal a vložiť ťahák pod obal tak, aby ste videli čo je na ňom napísané. A položiť si ho na lavicu na dosah očí a... Ale aby to nevyzeralo podozrivo, bolo by dobé občas vybrať si nejakú tú papierovú vreckovku z druhého konca balíčka, a použiť ju, napríklad keď máte podozrenie, že vyučujúca podozrivo číha na balíček, alebo to urobiť len tak, aby ste vyvrátili podozrenie, že vreckovky sú tam na niečo iné ako pohotovosť pre prípad, že vám tečie z nosa. A ide o prípad, že ste vreckovku vytiahli pretože ste mali pocit, že vyučujúca škúli po vreckovkách, odporúčam samozrejme vreckovky prevrátiť na čas ťahákom k lavici, a potom späťm, aby ste sa mohli venovať opisu z ťaháku, nie je to také ťažké prevrátiť, nie je to hlučné a je to vhodné samozrejme, keď sa vyučujúca nepozerá.
        Ak máte dobrú lavicu, svetlej farby, na ktorú sa dá dobre písať ceruzkou, a to už určite viete k čomu smerujem, skrátka ťahák si napísať priamo na lavicu. Ak je toho veľa je dobré začať už skôr, ako len cez desať minútovú prestávku. Treba využívať v prvom rade hlavne stred lavice, teda tam, kde máte položený počas písania papier. No a ďalej okrajové časti, tj. v hornej časti lavice a na spodku. Tam väčšinou vyučujúce nečíhajú, sústredia sa na zbytočné pohyby a na samotný papier, prípadne na ruky. Nepíšte tam však toho mnoho. Dobre je si počas písania prstami zotierať ťaháky, keď ich už nebudete potrebovať. Istota je istota. Teda pri zbieraní papierov by ste už na lavici nemali mať napísané nič. Toto sa však robiť nedá, ak máte lavice natreté niečím lesklým a navyše hnedým. Na tento lavicový spôsob sú najlepšie staré dopísané lavice, pretože ťahák sa tam ľahko „stratí“.
        Veľmi dobrý spôsob je aj osvedčený: v prvom rade potrebujete na písanie písomky dvojhárkový papier, podľa toho, koľko napíšete, použijete malý alebo veľký zošit ako zdroj papiera. Na prvú stranu sa normálne podpíšete, napíšete prípadne dátum alebo skupinu, a to isto na zadnú stranu. Prvú stranu, na ktorú budete písať, nechajte prázdnu a na tú poslednú na štvrtej strane dvojhárku napíšte všetko, čo potrebujete vedieť, čo by ste si napísali na ťahák. No a začnite písať, ak niečo nebudete vedieť, nedbalo prevráťte papier a pozrite si, čo potrebujete. Po skončení vypracovávania však treba druhú časť dvojstránky odtrhnúť, pretože nechať to tam by bolo príliš nebezpečné. Alebo sa, ak to podľa vás môže vyzerať podozrivo, radšej spýtajte, že či si ten papier môžete odtrhnúť, lebo ho chcete ešte použiť, alebo šetríte lesy a podobne. Malo by to ísť jednoducho. Aj pokiaľ má profesorka podozrenie na ťahák, môže vám vytrhnúť papier spod rúk, ale žiadny ťahák nevypadne, a keď sa pozrie na papier, ak nie je príliš pozorná, zbadá len normálne napísané vypracovanie písomky. Teda, ak ste nepochopili, treba podotknúť, že ťahák treba písať normálnym veľkým písmom.
        Ak nepíšete písomku celú hodinu, a je to z takých predmetov ako napríklad chémia alebo matematika, čiže vám žiadny ťahák nepomôže, je vhodný nasledujúci spôsob: Podmienkou je však tiež, aby ste sedeli blízko pri katedre, alebo v prvých laviciach. Jednoducho nič nenapíšte, nič neodovzdajte, prinajhoršom si napíšte zadanie, a po tom, keď sa už písomka vyzbiera, dajte si príklad alebo čo ste to už mali vyrátať niekomu, kto je na to obdarený mozgovými bunkami a dôverujete mu, že to má dobre, opíšte si to na „písomkový“ papier, normálne sa podpíšte, a voľne pohoďte v nepozorovanej chvíli papier na zem tak, aby ho niekto, kto ide pri tabuľu, alebo to sám vyučujúci pri odchode zdvihol a považoval ho za nedbalo spadnutý na zem pri zozbieravaní písomiek a pridal ho k ostatným normálne zozbieraným.
To by bolo z ťahákov, neručím za to, že fungujú, ale za pokus to stojí, ak to nevyjde, nepodávajte na nás trestné oznámenia... Alebo sa jednoducho doma riadne „nadrvte“ a všetky ťaháky vám môžu byť ukradnuté.
Mimochodom, už ste sa dnes učili?
 
ZDROJ: http://www.birdz.sk/casak/nove-trendy-v-pouzivani-tahakov/20-clanok.html